sobota, 6 stycznia 2024

ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI

Znalazłam trochę ciekawostek o tym święcie. Trzej Królowie reprezentują trzy etapy życia człowieka oraz trzy wówczas znane kontynenty: Melchior „reprezentuje” Europę (wiekowy biały mężczyzna o białych włosach), Gaspar – Azję (mężczyzna o orientalnych rysach), a Baltazar – Afrykę (silny młody czarnoskóry mężczyzna). Nie znamy prawdziwych imion trzech króli, przyjęło się, że mówimy o Kacprze, Baltazarze i Melchiorze.

Święto Trzech Króli w Hiszpanii i krajach hiszpańskojęzycznych
W Hiszpanii prezenty przynoszą Trzej Królowie, a nie jak u nas Święty Mikołaj. Według zwyczaju 5 stycznia przed drzwiami zostawia się swoje buty, które są wypełniane prezentami. W niektórych miastach, jak np. w Maladze, odbywa się parada. Królowie, siedząc na swoich tronach, rzucają cukierki w witający ich tłum. Dość podobnie wygląda świętowanie w Peru. Jedna z różnić polega na tym, że dzieci zostawiają przed domami trawę i wodą dla wielbłądów, na których jak wiemy przybywają Trzej Królowie. W procesji jadą konno przez ulice Limy przebrani za trzech królów policjanci.

Święto Trzech Króli we Włoszech
We Włoszech pojawia się latająca na miotle dobra wiedźma Befana, która przynosi młodszym słodkości i prezenty w dzień święta Trzech Króli. W Wenecji odbywają się regaty, w której gondolierzy, przebrani za Befanę, ścigają się po Canale Grande, czyli Wielkim Kanale Wenecji.

Święto Trzech Króli w USA
W stanie Luizjana w USA, a głównie w Nowym Orleanie, tradycją jest pieczenie okrągłego ciasta podobnego do rolady, które dekoruję się kolorowym lukrem. W środku chowa się porcelanową figurkę dzieciątka Jezus. Osoba, która znajdzie ją w swoim kawałku odpowiedzialna jest za przygotowanie ciasta Trzech Króli podczas kolejnego świętowania za rok.
ciasto 3 króli pieczone tradycyjnie 6 stycznia w USA

Święto Trzech Króli w Turcji
Natomiast w Turcji nie odbywa się ani parada ani nie wymienia się tam prezentami. Ksiądz wrzuca drewniany krzyż do jeziora, rzeki, czy innego zbiornika wodnego. Uczestnicy uroczystości zakładają kąpielówki, wskakują do zimnej wody i starają się odnaleźć wrzucony wcześniej krucyfiks. Osobę, która go zwróci, życzy się zdrowia, dobrobytu i pomyślności.

Święto Trzech Króli w Rosji
W świętowaniu w Rosji główną rolę odgrywa woda. Twierdzi się, że w święto 3 Króli woda staje się święcona. Na zamarzniętych taflach jezior ostrym narzędziem wycina się krucyfiksy. Następnie po poświęceniu wody, która pojawia się w przeręblach, uczestnicy wskakują do niej 3 razy, co symbolizować ma Świętą Trójcę.

Święto Trzech Króli w Meksyku
W Meksyku, na szczęście nie wskakuje się do lodowatej wody. Wypieka się tam okrągły słodki chlebek przypominający donut. Potem stylizuje się go, by przypominał koronę. Używa się do tego kandyzowanych owoców, nazywanych rosca de reyes. W tym pieczywie, podobnie jak w Hiszpanii czy Peru, ukrywa się figurkę Jezuska. Ma to nawiązywać do ukrywania dzieciątka przed królem Herodem.

Święto 3 króli kryje w sobie wiele tajemnic i wiele pozostaje jeszcze do wyjaśnienia. Zapewne nie uda się w 100% potwierdzić jak było na prawdę, ale możemy z dużą pewnością zakładać, że ta historia w mniejszym lub większym stopniu miała miejsce. Nie wiemy na czym przybyli mędrcy i za czym podążali. Nie wiemy również ilu ich było, ale możemy zapewnić, że przybyli przywitać Jezusa. Radujmy się więc dzisiaj z tego wspaniałego święta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz