autorskie projekty literackie

 10. MOJE DECENNIA , CZYLI POWROTY  DO KORZENI (2024)

W tym roku postanowiłam organizować cykl spotkań, podczas których wspominać będę nie tylko 
swoją twórczość literacką, ale również działalność społeczną. Właśnie minęło 50 lat, kiedy znalazłam się w Bydgoszczy i tutaj zaczęła się moja przygoda jako animatora kultury. 
Trochę się działo, więc może warto powspominać. 
- Chciałabym również zakończyć moje "POWROTY DO KORZENI", czyli cykl wspomnień rodzinnych. w 2022 roku ukazała się pierwsza część tryptyku rodzinnego "Druhna Włodka, Włodzimiera" (o mojej mamie, jako harcerce) w 2023 roku druga część "Tobie Wando" wspomnienia o Wandzie Dobaczewskiej (mojej Babuni) i w tym roku będą to wspomnienia o Włodzimierzu Korsaku (moim dziadku), które będą pokłosiem mojej ubiegłorocznej pracy.

9.  ŻYWE DRZEWO WŁODZIMIERZA (2023)

- Przygotowanie wspomnień o moim dziadku  - Włodzimierzu Korsaku 

https://encyklopedia.wimbp.gorzow.pl/k/korsak_wlodzimierz/korsak_wlodzimierz.html


https://klodawa.szczecin.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/wlodzimierz-korsak-co-las-mu-powiedzial-


http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/25431,gorzow-wielkopolski-pomnik-wlodzimierza-korsaka-.html


https://lubimyczytac.pl/autor/108207/wlodzimierz-korsak

- Nawiązanie współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną 
    im. Herberta w Gorzowie
- Nawiązanie współpracy z Muzeum im. Dekerta w Gorzowie Wlkp.
- Nawiązanie współpracy z "Korsakówką" (Lasy Polskie w Kłodawie)
- Nawiązanie współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Zielonej Górze

(...) Takim wiecznym morzem była dla mnie przyroda, która tej nocy ledwie przebudzona z zimowego snu, przemówiła tak potężnie do mojej duszy. A przemówiła nie rykiem piorunów, nie dziką melodią wichrów, ani też radosnym świergotem ptactwa w słoneczny poranek, lub zapachem cudnych kwiatów, lecz przemówiła - milczeniem. Milczenie to jednak, tak pełne było treści i siły. W nieśmiałych, zwiewnych jego dźwiękach kryła się głębia i taka poezja. W budzących się zakątkach wiosennej woni, tyle było piękna, że dusza moja otworzyła się nagle, jak rozkwitający kwiat i stanąłem u progu szczęścia. (...)                     Fragment "Słonecznej pieśni" Włodzimierza Korsaka



Obraz Wandy Dobaczewskiej autorstwa Jerzego Marosza, ze zbiorów Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie


8. TOBIE WANDO  (2022)

Uroczyste zakończenie i podsumowanie projektu odbyło się w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, podczas 130. rocznicy urodzin Wandy. Jest już filmik z tego wydarzenia:

https://www.youtube.com/watch?v=qrN93Rq8NYc
i materiały z KPCK: 


Przez pięć lat gromadziłam materiały biograficzne, recenzje, publikacje związane z twórczą działalnością Wandy Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej, począwszy od okresu wileńskiego i skończywszy na naszym bydgoskim. Towarzyszyły temu różnego rodzaju spotkania autorskie, wyjazdy, podczas których zebrałam sporo materiałów.
W tym roku mija 130. rocznica urodzin Wandy, którą chciałabym  zorganizować uroczyście w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, 24. sierpnia 2022 r. Podczas tego spotkania planuję zaprezentować zebrane materiały i projekty, które udało mi się zrealizować. Podziękować osobom, które były zaangażowane i które mi sporo pomogły.
Czy uda mi się zrealizować te plany?  Zobaczymy! Planować trzeba!.


Uważam, że będzie to również dobra promocja naszego miasta Bydgoszczy, w którym działam aktywnie na niwie kultury już 45 lat (od 1977 r., ) odkąd ukończyłam studia i rozpoczęłam pracę w Wojewódzkim Ośrodku Kultury (obecnie Kujawsko Pomorskim Centrum Kultury). Planuję również  swoje spotkanie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej - podczas październikowej Bydgoskiej Środy Literackiej, a później w innych placówkach kultury w Bydgoszczy. Mam zaplanowany również cykl spotkań w innych miastach Polski. W listopadzie zapewne będzie Żnin w Uniwersytecie Trzeciego Wieku, które już obiecałam.
Relacja z mojego spotkania (12. Bydgoskiej Środy Literackiej z 5 października 2022r.) 
https://www.youtube.com/watch?v=KE6A5_Qs9hY


7.  BYDGOSKIE ŚRODY LITERACKIE

Młody zespół jest pełen zapału do działania. Brawo dla nich! Również za realizację spotkań Bydgoskie Środy Literackie, które stały się niejako pokłosiem konkursu literackiego i wspomnieniem działalności kulturalnej Wandy.

25 sierpnia 2021 nastąpiło podsumowanie mojego projektu „Z Wilna do Żnina”. Dokładnie w 130 urodziny Wandy Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej Biblioteka w Bydgoszczy zainaugurowała „Bydgoskie Środy Literackie” na wzór wileńskich, w których Wanda uczestniczyła od samego początku ich powstania (jeszcze w Kole Artystycznym Ruszczyca) aż do ostatniej Wileńskiej Środy Literackiej. Zostałam zaproszona na inauguracyjne spotkanie, które było jednocześnie podsumowaniem mojego rocznego projektu, a także o poprowadzenie kolejny Bydgoskich Śród Literackich w 2021 roku. Zostało to utrwalone na filmikach przez mojego męża (Jana Skonieczkę):

1. BYDGOSKA ŚRODA LITERACKA:

odbywają się kolejne środy. W 2022 i 2023 spotkania prowadzi Alina Rzepecka, godnie mnie zastępując.
Relacje ze spotkań dostępne na kanale youtube (Jan Skonieczka)


6. OGÓLNOPOLSKI KONKURS LITERACKI  im. Wandy Dobaczewskiej  "Na chwałę słońca"  

Projekt został rozpoczęty 23 listopada 2020 r. ogłoszeniem przez Bibliotekę Wojewódzką w Bydgoszczy Pierwszego Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Wandy Dobaczewskiej „Na chwałę słońca”, który trwał do 30 marca 2021 (a więc do rocznicy przyjazdu naszej rodziny  na Pałuki). Debiutancki tomik Wandy „Na chwałę słońca”, (za zgodą rodziny) został udostępniony w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej). Przygotowujemy się również do wydania reprintu  tej publikacji (wiosną 2021). W podobnej szacie graficznej można by wydać prace laureatów konkursu (jeżeli tylko znajdą się na to środki). Udało się wydać, udało się również przygotować drugi reprint "Nasza dola" z 1932 r. (w 2022). Również odbyła się druga edycja konkursu i planowane są kolejne. Bardzo się cieszę, że udało mi się zainteresować Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Bydgoszczy. 


https://bydgoszcz.tvp.pl/52637055/zblizenia-5032021-g-1430
w „Zbliżeniach” o Babuni - 19:45 minuta ze ZBLIŻEŃ 5 marca 2021

23 czerwca 2021 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy odbyło się uroczyste podsumowanie I Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Wandy Dobaczewskiej i wręczenie nagród laureatom. Miałam przyjemność przewodniczyć jury konkursowemu i wspólnie z dyrekcją osobiście gratulować laureatom, jak również przygotować do publikacji najciekawsze prace. W konkursie wzięło udział 420 uczestników z całej Polski, jak również Polacy mieszkający w Japonii, Włoszech, Niemczech i Anglii.
Pokłosiem konkursu miały być comiesięczne spotkania z bydgoskimi artystami i literatami
Filmik z podsumowanie konkursu
https://www.youtube.com/watch?v=dCWQBgzjvGo&t=7s

kolejne edycje konkursu miały miejsce: II 2021/2022, III 2022/2023



„Wiersze z żywego drzewa" W. Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej czytam w Wilnie

5.  Z  WILNA  DO  ŻNINA
 (2020-2022) 

Projekt powstał z myślą uczczenia pewnych rodzinnych rocznic:
- 100. rocznicy od debiutu literackiego mojej Babuni Wandy Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej, czyli od wydania tomiku wierszy „Na chwałę słońca” w Wielkopolskiej Księgarni Nakładowej w Poznaniu (1920);
- 80. rocznicy od trafienia Wandy do obozu koncentracyjnego w Ravensbruck, gdzie otrzymała numer 5068 (23 listopada 1940);
- 70. rocznicy przyjazdu rodziny Wandy Dobaczewskiej na Pałuki do Żnina (1951)                                  
- 40. rocznicy śmierci Wandy (23 listopada 1980).
- 50. rocznicy śmierci mojej mamy Włodzimiery Dobaczewskiej.  
- Nie powinnam również pominąć rodziny Korsaków (moich dziadków ze strony mamy), gdzie również związani byli ze Żninem, chociaż najbardziej z Gorzowem Wlkp., gdzie spędzili 25 swoich najlepszych lat, gdzie również ja się urodziłam        

                                             Żnin 1974 r. Babunia Wanda ze mną (arch. rodzinne)


23 listopada 2020, dla upamiętnienia 80. rocznicy nadania Wandzie numeru obozowego i rozpoczęcia gehenny wojennej, zostało wydane wznowienie jej wspomnień obozowych „Kobiety z Ravensbruck”, które opublikowała, gdy powróciła do Polski 
z wojennej tułaczki (w 1946). Wydawnictwo „Mireki” z Krakowa planowało specjalną promocję tej publikacji, jednak pandemia pokrzyżowała plany. Nowe wydanie „Kobiet z Ravensbruck” jest dostępne w księgarniach wysyłkowych i niektórych bibliotekach.
https://ssaufseherin.blogspot.com/2021/01/kobiety-z-ravensbruck-nowa-edycja.html?m=1
o wznowieniu książki „Kobiety z Ravensbruck” (blog Joanny Czopowicz)



4. „HARCERSKI  PRZETRWALNIK” 
(2019-2020)
Po zdobyciu stopnia harcmistrza, podjęłam służbę w Referacie Starszyzny i Seniorów w Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP. Z okazji jubileuszu naszego Instruktorskiego Kręgu Seniorek „Wędrowniczki po Zachodnim Stoku” zebrałam swoje harcerskie wiersze w tomiku „Z harcerską krajką” (2019) i przeprowadziłam warsztaty literackie wśród seniorów Hufca Bydgoszcz-Miasto, zachęcając do tworzenia rodzinnych kronik. W czasie pandemii (przymusowej izolacji) proponowaliśmy różne formy aktywności (wirtualne zbiórki, spotkania, wspólne śpiewania, spacery, czy pisanie listów itp.). W ramach aktywności literackiej i współpracy z PZN opracowałam wspomnienia o bydgoskim duszpasterzu niewidomych 
„Jak pokochałem niewidomych” (2020). Nie zabrakło również moich spotkań autorskich, które udało się jeszcze zorganizować przed wybuchem pandemii (do marca 2020)



Spotkanie online w Modraczku (XI 2020)
 

3. "LETNI  SALON  POETYCKI” (2019 - 2023) 

Połamana, przechodząca rehabilitację, nie mogłam aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym miasta. Zaproponowałam więc spotkania poetyckie w swoim ogrodzie, gdzie poeci bydgoscy (i nie tylko) prezentowali swoją twórczość na łonie natury i tarasie słów. Były to twórcze spotkania uwieńczone specjalną kroniką i wspólnym filmikiem. Ten nietypowy „Letni Salon Poetycki” obejmował w 2019 r. siedem spotkań i cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczestników.

https://www.youtube.com/watch?v=zd_KycsSCrE
Fragmenty wszystkich spotkań - podsumowanie
https://www.youtube.com/watch?v=fFNP6H_oYeo
Spotkanie z Alinką Rzepecką

Podczas kolejnych lat projekt był dalej kontynuowany i cieszył się dużym zainteresowaniem - nie tylko bydgoskich poetów.

w 2023 obchodziliśmy mały jubileusz. Piąty rok spotkań, podczas których udział wzięło kilkadzisiąt osób i spotkało ponad dwudziestu poetów


2. „ŻYWE  DRZEWO  NA  STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI” (2018)

Projekt połączony został z opracowaniem i wydaniem audiobooka dla II wydania „Wierszy z żywego drzewa” i zorganizowaniem cyklu spotkań prezentujących korzenie rodziny, której ideą była niepodległość (sylwetki: Wandy Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej, Eugeniusza Dobaczewskiego, Włodzimierza i Felicji Korsak, Tadeusza Dobaczewskiego (ur.1918) i jego rodziny. Było to 12 spotkań z prezentacjami historycznymi: w Bydgoszczy (APK), w Pałacu Lubostroń, Wilno, Gąsawa, Toruń, Gorzów Wlkp., Żnin, Łabiszyn, Barcin, Bydgoszcz (Biblioteka Wojewódzka i KPCK), zakończone finałowym spotkaniem w Ostromecku pt. „Magia Wilna”. Audiobook udało mi się przygotować przy współpracy z Miejskim Centrum Kultury.

Spotkanie w Bibliotece PMiG Łabiszyn (23 stycznia 2018)

https://www.youtube.com/watch?v=sh__cfotLIw&t=42s
Pałac w Lubostroniu (20 kwietnia 2018)
http://www.radiopik.pl/?idp=119&idx=154
Radio PIK (7 lutego 2018)

https://www.youtube.com/watch?v=HVp0Ub3-3Jo&index=16&list=UU65iwvvaKGJbt-2aT0vn1Ow&t=12s
Akademicka Przestrzeń Kulturalna, Bydgoszcz (7 lutego 2018)

https://www.youtube.com/watch?v=I8elGWrXl2g&index=10&list=UU65iwvvaKGJbt-2aT0vn1Ow&t=0s
Międzynarodowy Festiwal Poetycki „Maj nad Wilią, Wilno maj 2018 JS
O „Nieobecnym”, poezji na schodach klasztoru i Wandzie z Wilna, Jadwiga Podmostko -1 czerwca 2018

https://www.youtube.com/watch?v=Cm5i0LgKt9Y&t=65s
https://kpck.pl/spotkanie-autorskie-helena-dobaczewska-skonieczka-fotogaleria/
Spotkanie w Bibliotece Wojewódzkiej w Bydgoszczy, 24 sierpnia 2018

https://www.youtube.com/watch?v=303cUPol1Nw&t=26s
https://www.facebook.com/helena.skonieczka/posts/1937645656323950
Szkoła Podstawowa im. Wandy Dobaczewskiej w Gąsawie (12 października 2018)
fotorelacja – z Pałacu Ostromecko 2018

https://www.facebook.com/helena.skonieczka/media_set?set=a.1997283797026802&type=3&_rdc=1&_rdr
fotorelacja – moja „Magia Wilna” 23 listopada 2018, Pałac w Ostromecku)

https://www.youtube.com/watch?v=jsndQDKsm5g&t=80s
Filmik 1 Wielokulturowość pogranicza
https://www.youtube.com/watch?v=SksrweTaE2U&t=27s
Filmik 2: o Wandzie Dobaczewskiej
https://www.youtube.com/watch?v=am8jGdT1MVs&t=12s
Filmik 3: Podsumowanie i Orkiestra „Pałuki”

1. „POKOCHAŁY PAŁUKI” (2017) 
Był to cykl spotkań promujących twórczość „babci i wnuczki”, dla których Pałuki były twórczą inspiracją. Projekt został rozpoczęty spotkaniem autorskim w Salonie Literackim Klubu ORION, po oficjalnym przyjęciu mnie w szeregi Związku Literatów Polskich. Prezes Związku Literatów Polskich Oddziału Bydgosko-Toruńskiego, dr Dariusz Tomasz Lebioda, wspominał Wandę Dobaczewską (moją Babunię), która trafiła do Związku Zawodowego Literatów Polskich jeszcze przed wojną w Wilnie (1927). Po wojnie osiadła na Pałukach w Żninie i dalej aktywnie działała w strukturach Związku Literatów Polskich, publikując jeszcze 7 powieści (zmarła w 1980 w Żninie). Finał projektu zaplanowałam w 125. urodziny Wandy Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej i wydanie przez KPCK w Bydgoszczy publikacji „Wiersze z żywego drzewa” – trzyczęściowego Albumu: Wilno, Żnin, Bydgoszcz z twórczością babci i wnuczki. Wydanie tej publikacji było możliwe dzięki stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy.


https://www.youtube.com/watch?v=rBt3np6v_sE
Helena Skonieczka (filmik z 2017)


Więcej informacji o Wandzie Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej można znaleźć na stronach:


https://www.youtube.com/watch?v=rBt3np6v_sE
Helena Skonieczka (filmik z 2017)


TO TEŻ BYŁO W LATACH 2017-2010
---------------------
http://www.kpck.pl/spotkanie-autorskie-helena-dobaczewska-skonieczka-fotogaleria/
Biblioteka Wojewódzka Bydgoszcz, 24 sierpnia 2018

http://www.laspolski.pl/Film_animowany_o_wnodzimierzu_korsaku_upamizotnili_przyrodnika,strona-3303.html
Premiera filmu animowanego o Korsaku

https://www.youtube.com/watch?v=h8fFLT7Y1o0&feature=share
Przedranne sny audiobook 2016

https://www.youtube.com/watch?v=wLx7n7e3viU
Jubileuszowe spotkanie 19 września 2016, Decennium słowa

http://znin.naszemiasto.pl/artykul/helena-dobaczewska-skonieczka-w-zninie-zaprezentowala-swoj,3838598,gal,t,id,tm.html
Spotkanie w Żninie 24.08.2016

http://bydgoszcz.tvp.pl/25299403/11052016-g-1830
o przyznaniu stypendium, zbliżenia z 11 maja 2016, fragment 20:22 do 21:37

http://bip.um.bydgoszcz.pl/binary/Rozstrzygni%C4%99cie_04_2016_tcm30-222829.pdf
Stypendium 2016

http://www.barcin.pl/aktualnosc-1-700-sympozjum_polskiego_klasyka_w.html
Barcin, Medal Wojciechowskiego, 2016


https://www.youtube.com/watch?v=qPtDPFkAzks&feature=youtu.be
KLARA na Barce – Owoce słowa 2016

https://www.youtube.com/watch?v=GXRDu4Ixew4
Most Królowej Jadwigi , Spotkanie w OKATiK 2015

https://www.youtube.com/watch?v=t6NMzaPQ1-k
Prezentacja wierszy w j esperanto 2015

https://www.youtube.com/watch?v=tjYsuVSdo1g
Teatr Wspólny OKATiK ,Pałuckie brawyndzenie – Pierduśnice 2015

https://www.youtube.com/watch?v=pggSTdHtb_I
Teatr Wspólny OKATiK - Cud miłości drogą do świętości 2015

https://www.youtube.com/watch?v=JMZ6xcCTJMM
Niewidomi na Barce Lemara 2015

http://www.rtl.be/videos/video/543795.aspx
RTL info o kongresie w Lille 2015

https://www.youtube.com/watch?v=frgspNkHnVo
uroczyste otwarcie Kongresu 2015

https://www.youtube.com/watch?v=AemD6A15vxI
Młode głosy cz. 3 „Romantika parto” (11 min Człowieczy los) (Lille 2015)

https://www.youtube.com/watch?v=t6NMzaPQ1-k&feature=youtu.be
Sunlevigxoj kaj sunsubiroj (Lille 2015)

https://www.youtube.com/watch?v=RR5ybfANJLs
Miłość niejedno ma imię - 20.II.2014

https://www.youtube.com/watch?v=H_4LC5BdLl8
Bramy do jutra – promocyjne spotkanie 15. X.2014 cz.1
https://www.youtube.com/watch?v=UwLH-zTAu78
Bramy do Jutra – promocyjne spotkanie cz.2 2014

http://sklep.mck-bydgoszcz.pl/?p=produkt&id=2
Bramy do jutra – kupno w MCK 2014

http://giik.pl/sprawozdania/1356
Spotkanie w Gorzowie Wlkp 2014

http://wimbp-bibliotekanabloniu.blogspot.com/2014/11/spotkanie-z-helena-dobaczewska.html
Biblioteka na Błoniu – spotkanie autorskie 2014

http://www.backstage24.pl/wydarzenie/radosny-plusk-niewidomi-w-kulturze/
Radosny plusk 2014

http://www.mmbydgoszcz.pl/artykul/poetka-dla-ktorej-slowo-jest-swiatlem,2746968,artgal,t,id,tm.html
O spotkaniu w Modraczku X 2013

https://soundcloud.com/audiobooki-okatika/sets/helena-dobaczewska-skonieczka
Audiobooki OKATiKa 2013 MCK

http://archiwum.kujawsko-pomorskie.pl/pliki/wiadomosci/20131121_anioly/Lista.pdf
Stalowy Anioł 2013

http://trofeamysliwskie.pl/admin/upload/File/NR%2063%20-%20JESIEN_ZIMA%202011.pdf
o Korsaku s.20-26 2011

http://esperanto-ondo.ru/Recenzoj/R-bydg.htm
Esperanto w Bydgoszczy 2011

https://www.youtube.com/user/hedopek
Filmy na „Hedopek”

https://www.youtube.com/watch?v=9KJdGMMB10M
Węgliszek 7.IV.2011

https://www.youtube.com/watch?v=Aw7UzNSZtNc
Węgliszek IV. 2011 „Zbudziłam się …”

http://www.bibliotekaznin.pl/helena-dobaczewska-skonieczka-spotka-sie-z-czlonkami-dkk
Spotkanie w Żninie 2011

http://bractwowiezienne.bydgoszcz.pl/2010/04/apel-pamieci-jana-pawla-ii-w-potulicach/
Potulice, Bractwo Więzienne, spotkanie TKCh 2010






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz