niedziela, 31 grudnia 2023

Ostatni dzień 2023 roku. Czas na podsumowania

Właśnie minęło 12 miesięcy, 52 tygodni, 365 dni i 8 760 godzin 2023 roku. Co ciekawego, istotnego dla mnie się w nim wydarzyło?
Chyba było to wydarzenie z samej końcówki roku, kiedy to 5 grudnia w Światowy Dzień Wolontariatu, została doceniona moja aktywna działalność, którą dzieliłam się przez ostatnie dwadzieścia lat. Związane to było z uroczystościami dwudziestolecia Miejskiego Wolontariatu w Bydgoszczy, które w tym roku obchodzone były bardzo uroczyście w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy. Zostałam laureatką konkursu w kategorii „Wolontariat dorosłych”, odbierając uroczyście z rąk prezydenta Bydgoszczy statuetkę i tytuł „BYDGOSKIEJ WOLONTARIUSZKI ROKU 2023”. Kolejny ANIOŁ został dostawiony do mojej kolekcji, kolejna „cegiełka”, którą mogę przeznaczyć na kolejną publikację i chwila zadowolenia, że została zauważona i doceniona moja aktywność.

Z czego jestem najbardziej dumna? Chyba z tego, że w tym roku zrealizowałam kolejny etap swojego marzenia, opracowania tryptyku rodzinnego „Powrót do korzeni”. Małymi kroczkami, z roku na rok ale udaje się to realizować.

W 2022 roku wydałam książkę „Druhna Włodka, Włodzimiera”, były to wspomnienia o mojej Mamie, która była harcerką. W tym roku zebrałam artykuły i wspomnienia o mojej Babuni – Wandzie Dobaczewskiej. Dzięki Żnińskiemu Towarzystwu Kultury i dzięki honorowemu patronatowi Starostwa Żnińskiego, właśnie na koniec 2023 roku, ukazała się kolejna publikacja „Tobie Wando”. Mam nadzieję, że ostatnia publikacja z zaplanowanego tryptyku „Żywe drzewo Włodzimierza” uda się wydać w 2024 roku, a będą to wspomnienia o Włodzimierzu Korsaku. Kosztowało mnie to sporo pracy i szukania w dokumentach, wspomnieniach. Mam jednak nadzieję, że członkowie rodziny docenią tą pracę i pozostanie jakiś ślad dla przyszłego pokolenia. Jest to swoisty powrót do korzeni, który wprawdzie zajmował mi sporo czasu, ale też dawało sporo satysfakcji i zadowolenia.

Starałam się również nie zaniedbywać własnej twórczości i działalności.
Owocem tego jest publikacja wierszy w kilku almanachach 2023 roku i zbieranie ich do kolejnego wydawnictwa. Mam nadzieję, że w nadchodzącym 2024 roku uda się mi opublikować kolejny tomik poetycki. Tymczasem moje wiersze w tym roku ukazały się w publikacjach: „Ulotność chwili", Międzynarodowa Grupa Poetycka MANGO, Antologia Polsko-Niemiecka, 2023Krefeld, ISBN 978-83-965823-9-3, wiersze: Przypływ, Huragan, Do źródła s. 280-285, „Peron literacki", Antologia dla Filipka, Wydawnictwo KryWaj, Koszalin 2023, ISBN 978-83-67080-79-8, Moje wschody i zachody słońca s. 294/295 i notka s.443, „Poezja naszych dni" t. 5, wydawca: Borgis sp. z o.o. Warszawa 2023, ISBN 978-83-67642-57-6, wiersze: Saturn, Jak długo, Stary Rynek, W górach, s. 341-347 i w grudniowym „Pegazie Lubuskim" Czasopismo Literackie nr 4(95) 2023, WiMBP w Gorzowie Wielkopolskim i ZLP Oddział w Gorzowie Wlkp., ISSN 1732-1069, wiersze: Pajęczyna myśli, Jesienny dywan, Co las Ci powiedział, Okamgnienie, Światło a także artykuł „Szukał piękna w przyrodzie” - o Włodzimierzu Korsaku s. 97-103,

Z moich spotkań autorskich, też było kilka ciekawych, które warto odnotować. Tym bardziej, że zbliżam się do 200. spotkania, które planuję w Żninie, już na początku 2024 roku. Będzie to spotkanie jubileuszowe i dla mnie bardzo ważne „Moje decennia”, na które już nie mogę się doczekać.

Jakie ciekawe spotkania przeżyłam w 2023 roku?

- 21 marca Światowy Dzień Poezji, które zorganizowałam w Bibliotece na Osiedlu „Leśnym” w Bydgoszczy. Było to „poetyckie pranie”, gdzie każdy mógł wybrać sobie dowolny wiersz do zaprezentowania. Były również wspomnienia i przemyślenia związane z poezją. Sądząc po komentarzach, uczestnicy byli zadowoleni i zapamiętali dokładnie datę pierwszego dnia wiosny, jako święto poezji.

- 21 kwietnia w Światowy Dzień Książki, gdzie w Bibliotece na „Dworcowej”, w Bydgoszczy zaprezentowałam swoje ostatnie publikacje. Było to „Wiosenne migotanie słowem”, gdzie również udało mi się zaktywizować uczestników spotkania do czytania poezji. Podczas tego spotkania oficjalnie rozpoczęłam swój kolejny projekt literacki związany ze wspomnieniami o Włodzimierzu Korsaku.

- 23 maja 2023 (znamienna data) zostałam poproszona o poprowadzenie promocyjnego spotkania z Aliną Rzepecką i Jej ostatnim tomikiem „Bez lęku wysokości”, które odbyło się również w Bibliotece na „Dworcowej”. Muszę przyznać, że nie odbyło się ono całkowicie bez lęku. Musiałam połączyć prezentację muzyczną, słowną i operatorską (przez Janka).

- 13 czerwca Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek, które w Bydgoszczy obchodziło swoją 20. edycję. Obchody były bardzo uroczyste, chociaż bez tradycyjnej honorowej salwy, która mogła wystraszyć młode łabędzie, które zagnieździły się na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej. Zostałam zaproszona do zaprezentowania kilku swoich utworów.

W czerwcu rozpoczęły się również uroczystości związane z Bydgoskim Trójkątem Literacki, gdzie również zostałam zaproszona do udział w debacie „przy trójkątnym stole” Było to wielopłaszczyznowe spotkanie osób promujących literaturę w Bydgoszczy. Kilkudniowy program tegorocznego Bydgoskiego Trójkąta Literackiego był bardzo bogaty i ciekawy, obejmował kilkanaście spotkać z autorami i literatami. Muszę przyznać, że prawie we wszystkich udało mi się uczestniczyć. Zaraz potem odbyło się uroczyste podsumowanie kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Wandy Dobaczewskiej „Na chwałę słońca”, którego po raz trzeci organizatorem była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy. Miło było mi uczestniczyć w tych uroczystościach, gdzie również po raz kolejny patronat objął Starosta Żnina.

Okres letni, to kolejne spotkania w Letnim Salonie Poetyckim, który w tym roku obchodził swój mały, pięcioletni jubileusz. W lipcu i sierpniu udało mi się na „tarasie słów” spotkać z kilkunastoma poetami, odbyło się 6 spotkań.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz