wtorek, 30 kwietnia 2024

Czas na podsumowanie kwietnia

Ostatni dzień miesiąca a więc pora na jego podsumowanie. Cały miesiąc był bardzo pracowity i ruchliwy: 5 spotkań w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy (w tym spotkania w ramach DKK, Bydgoskiej Środy literackiej i inne wykłady) sześć innych spotkań literacko-poetyckich w Kubach i Domach Kultury (Galeria Autorska, Orion, Modraczek, Arka, KPCK i wyjazdowe), uroczystości związane z jubileuszem mojego Instruktorskiego Kręgu Seniorek „Wędrowniczki po Zachodnim Stoku”, koncerty w Filharmonii Pomorskiej, spotkanie Klubu Melomana. Codzienna duża aktywność, do tego jeszcze wizyta dzieci, wybory, sąsiedzkie spotkania. Kwiecień był również miesiącem pożegnania dwóch osób z mojego bliskiego środowiska osób niewidomych.
5 kwietnia 2024 odszedł do lepszego świata Jurek Zawalski, 
28 kwietnia, po kilku latach leżenia i właściwie braku kontaktu z otoczeniem, Zofia Krzemkowska. Dwa różne pogrzeby, jednak oba smutne. Wykruszają się przyjaciele, zostają wspomnienia. Trzeba przyznać, że dużo im zawdzięczam i mam za co dziękować, że spotkałam ich na swojej drodze. Sama się dziwię, że w tym miesiącu miałam tyle siły i taką aktywność. Mam nadzieję, że dalej się uda „brać życie za rogi”.

I jeszcze kilka wspomnień z końcówki kwietnia

26 kwietnia zostałam zaproszona do Klubu Melomana na spotkanie z Krystyną Łatyszkiewicz i Anną Rekowską - tkaczkami, bydgoskich gobelinów, znajdujących się w kolekcji Filharmonii Pomorskiej. Spotkanie poprowadziła Magdalena Gill z Polskiego Radia PiK, która jednocześnie zareklamowała nowe wydawnictwo „Gobeliny”, jakie ukazało się w ostatnim czasie. Mieliśmy okazję poznać te zdolne ręce, które tkały gobeliny. Panie bardzo ciekawie opowiadały o swojej pracy, która wplatała się w dzieło Szwalbego. Jak zwykle po spotkaniu w Klubie Melomana zostaliśmy zaproszeni na koncert w FP, tym razem było to spotkanie z Jackiem Błaszczykiem (dyrygentem) i Konstantym Andrzejem Kulką (wirtuozem skrzypiec). Mistrzowski duet, który poprowadził Orkiestrę Symfoniczną FP. Mogliśmy usłyszeć Ludwika van Beethoven (Koncert skrzypcowy D-dur op. 61), Paula Dukasa (Uczeń czarnoksiężnika) i Richarda Straussa (Poemat symfoniczny „Ucieszne figle Dyla Sowizdrzała” op. 2). W ten muzyczny nastrój wprowadzał nas Cezary Nelkowski, swoimi krótkimi informacjami i anegdotami. Wspaniała uczta dla ducha!

25 kwietnia 25-lecie Instruktorskiego Kręgu Seniorek „Wędrowniczek po Zachodnim Stoku”. Jubileusz 25-lecia Seniorki przeżyły w Smukale nad Brdą, wśród zieleni drzew , traw i urokliwych widoków rzeki Brdy, a wszystko w atmosferze „zimnej” wiosny. Msza Św. wprowadziła nas w uroczysty nastrój a homilia ks. kanonika Czesława wytyczyła nam kolejne drogi wędrowania z harcerską piosenką i braterskim, patriotycznym patrzeniem w przyszłość. Potem były życzenia, harcerskie śpiewy przy ognisku, gdzie niestraszny był nam wiosenny deszcz, a na koniec poczęstunek i obowiązkowo jubileuszowy tort! Szkoda, że jak zwykle u nas w Kręgu nikt nie pomyślał, że są osoby które mają dietę. Dobrze, że zawsze zabieram „coś” dla siebie. Czuję się coraz bardziej w naszym Kręgu „anonimowa” i w pewnym sensie „wykluczona”. Nawet przy podziękowaniach zostałam pominięta. Siedem lat służby przeszedł zupełnie anonimowo, wszystkie inicjatywy, proponowane zbiórki, czy spotkania zostały zapomniane - a szkoda! Robiłam to w ramach harcerskiej służby, ale nikogo nie można uszczęśliwiać na siłę. Nieśmy nasze doświadczenie, tradycję harcerską i naszą pogodę ducha dalej, tam gdzie tego chcą!
Były odznaczenia z Komendy Chorągwi i Komendy Hufca Bydgoszcz-Miasto, gratulacje od kierownika Wydziału Seniorów GK ZHP, dyplomy, podziękowania, upominki od zaprzyjaźnionych kręgów ze Świecia, Mogilna, Inowrocławia i Szubina. Do zobaczenia na ścieżkach harcerskiej wędrówki i na szlaku naszej służby. C Z U W A J !

24 kwietnia gościliśmy w Bibliotece Wojewódzkiej prof. Anna Nasiłowska z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, która promowała swoją najnowszą książkę „Mrożek. Biografia”!
Prof. Nasiłowska jest autorką ponad 20 książek, m.in. prac naukowych, podręczników szkolnych i akademickich, syntezy „Historia literatury polskiej”, biografii: „Jean Paul Sartre i Simone de Beauvoir”, „Maria Pawlikowska-Jasnorzewska czyli Lilka Kossak”, „Wolny agent Umeda i druga Japonia”, powieści: „Konik, szabelka”, „Historie miłosne”, zbiorów opowiadań: „Domin”, „Księga początku”, „Czteroletnia filozofka”, tomu poetyckiego „Sztuczne światła”. Od 2017 roku pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Prof. Nasiłowska podarowała WiMBP wydany przez SPP w 2023 roku w wersji dwujęzycznej wybór wierszy poetek ukraińskich zatytułowany „Nie zabrałam z sobą radości”. Spotkanie zorganizowano w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki a poprowadziła je, jak zwykle bardzo ciekawie, pani Lucyna Partyka

23 kwietnia Międzynarodowy Dzień Książki. Jak przystało na ten dzień, zanurzyłam się w lekturze. Była słuchana i skanowana. Bardzo ciekawie się zapowiada opowieść o kobietach połączonych przez koszmar Ravensbruck „Liliowe dziewczyny” autorstwa Marthy Hall Kelly z 2026 roku. Dostałam ją do przeczytania od Lucyny. Zapowiada się bardzo interesująco i wstrząsająco. Dobrze, że są takie dni przeznaczone na wczytania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz