niedziela, 24 marca 2024

Podsumowanie marca

Wyjątkowy miesiąc poetycki, bardzo dużo się działo w naszej Bydgoszczy. Udało mi się uczestniczyć w 10 spotkaniach. Dwa były przygotowywane przeze mnie, więc wymagały dodatkowej pracy i sporo emocji. Bardzo się cieszę, że wróciłam do sił i mogłam aktywnie włączyć się w życie literackie miasta.

6 marca 
Bydgoska środa Literacka z Anną Nawrocką! Decydując się na uczestniczenie w środzie, nie znałam głównej bohaterki. Wyczytałam jedynie, że „Kilkanaście lat temu uznała, że potrafi pływać, wyszła na brzeg i odważyła się wyruszyć w drogę. Trafiła na Głogowskie Konfrontacje Literackie – szczęśliwie dane jej było poznać tam ludzi przyjaznych zielonym poetkom. Kolekcjonuje książki poetyckie i ciekawe słoiki. Aktywna w kuchni, ceni proste przepisy, również te na życie. Spełniona rodzinnie i zawodowo. Swoim dziadkom poświęciła najbliższe jej wiersze”. Spotkanie było pełne inspiracji, emocji i wyjątkowych literackich doświadczeń. 
Pani Ania dziękując za piękny wieczór i rozmowę, sama się zdziwiła, że aż tyle wyskrobała ze swojej pamięci. Ciekawe rozmowy, dyskusja. Widać było, że od lat jest zaprzyjaźniona z Alinką.
Jest już filmik z tego spotkania:
Anna Nawrocka na Bydgoskich Środach Literackich 6 marca 2024

  

7-8 marca
Rodzinnie i kobieco - poranny spacer do lasu, relaksik i rodzinny obiad, na który zaprosił nas Janek. To była niespodzianka, ale bardzo sympatyczna. Brakowało nam takiej spokojnej, wspólnej chwili. Kolejny tydzień zapowiadał się bardzo pracowicie i aktywnie.


11 marca
w Klubie SM "ARKA". mogliśmy się spotkać z Basią, czyli Barbarą Dombrowską-Pietrzykowską. Spotkanie autorskie połączone było z promocją tomiku wierszy pt. "Z drzewa cisowego" będącego efektem zwrócenia się autorki ku przyrodzie oraz jej zauroczenia życiem i malarstwem Leona Wyczółkowskiego. Wierszom, które usłyszeliśmy w interpretacji Aleksandry Brzozowskiej, towarzyszyła muzyka Małgosi (niestety tylko z płyt) oraz pokaz slajdów z reprodukcjami obrazów Leona Wyczółkowskiego pochodzącymi z kolekcji bydgoskiej. Wieczór jak zwykle poprowadził Pan Stefan Pastuszewski.


13 marca
 
Salon Literacki Klubu Oriona
Spotkania z Prof.zw. dr hab. Bogusławem Dopartem. Bardzo ciekawe spotkanie, gdzie mogliśmy poznać tajniki tłumaczeń i interpretacji „Pana Tadeusza” oraz innych dzieł Adama Mickiewicza, w których specjalizuje się pan Bogusław. Miło było również poznać Jego twórczość poetycką, która pasjonuje Go od wielu lat.


14 marca 
Kawiarnia Literacka „Modraczek” Gościem SPECJALNYM na 163 spotkaniu w Kawiarni Literackiej była Elżbieta Adamiec, która jest autorką pięciu tomików poetyckich. Twórczość autorki publikowana była w wielu czasopismach i antologiach. Wiersze Elżbiety Adamiec drukowane były w „Akancie” i w Niezależnym Kwartalniku Literacko-Artystycznym „Post Scriptum”, Miesięczniku społeczno- kulturalnym i literackim „Śląsk”, czy „Litterateur” Redefing Word. Jak się okazało podczas spotkania to przesympatyczna osoba, która ma ciekawy styl pisania. Miło było posłuchać wierszy w interpretacji samej autorki. Balsamem dla duszy okazała się również oprawa muzyczna spotkania w wykonaniu znakomitej wokalistki – Emilii Pawłowskiej w towarzystwie wyjątkowego gitarzysty - MACIEJA OLESIŃSKIEGO.
Jest już filmik z tego spotkania:
Elżbieta Adamiec w Kawiarni Literackiej Modraczek, Bydgoszcz 14 marca 2024

15 marca 
Wiosenne spotkanie z poezją w Bibliotece na Leśnym
W piątkowe popołudnie miało miejsce "Wiosenne spotkanie z poezją". Wśród przybyłych gości byli zarówno znani bydgoscy poeci jak i debiutujący młodzi twórcy. Większość uczestników wzięła aktywny udział w czytaniu wierszy. Każdy miał przygotowanych kilka swoich utworów tematycznie związanych z wiosenną aurą. Całemu wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac o tematyce wiosennej Marzenny Lewandowskiej, będącej jednocześnie artystką i poetką. Wśród występujących osób znaleźli się: Lucyna Siemińska, Marzenna Lewandowska, Alina Rzepecka, Nadia Pora, Jarosław Stanisław Jackiewicz, Daniela Polasik, Barbara Dombrowska-Pietrzykowska, Magdalena Pora, Elżbieta Ratajczak, Barbara Laskowska, Kornelia Kijak i moja skromna osoba. Piątkowe wydarzenie prowadziła Ewelina Zając wraz z Krystyną Wulert. Krysia zaplanowała to spotkanie już dużo wcześniej, więc nie było sensu proponować tej Bibliotece moje propozycje na Światowy Dzień Poezji, który przypadał tydzień później. Dlatego nawiązałam kontakt z Biblioteką Śródmieście przy ul. Dworcowej.
Jest już filmik z tego wydarzenia:
Wiosenne czytanie wierszy 15 marca na Leśnym


16 i 17 marca 
Rodzinnie z Asią, która zaproponowała spacer na Wyspę Młyńską do Młynów Rothera i wystawę „Rękoczynów”. Było bardzo ciekawie i jednak męcząco, dlatego zakończyłyśmy w Herbaciarni „ASIA’


18 marca
W Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury spotkanie z cyklu CZYTAJMY SIĘ!
Tym razem gościem była Hanna Strychalska - eseistka i historyk sztuki, związana przede wszystkim z Bydgoszczą i tutejszym środowiskiem plastycznym oraz literackim. Spotkanie było poświęcone jej debiutanckiej książce „Imię Eurydyki”. Planowana publikacja to zbiór różnorodnych tekstów „literackich”, powstałych w ciągu ostatnich 20 lat i dotyczących zarówno środowiska bydgoskiego jak i twórców z całej Polski. Hania dała prawdziwy popis erudycji i profesjonalizmu. Bardzo ciekawe spotkanie, które wspierał również Kazimierz Siwiec cytując fragmenty swojego posłowia, które miało być dla Hani niespodzianka. Nawet się nie zorientowaliśmy kiedy minęły dwie godziny spotkania. Hani i Jej tekstów krytyczno-literackich można słuchać i słuchać. Już nie możemy doczekać się publikacji.

19 marca
Goście z IPN, wspominaliśmy książkę Wandy „Kobiety z Ravensbruck” i wyszła propozycja spotkania w ramach „Nocy muzeów” 18 maja. Mam opowiedzieć swoje wspomnienia o Babuni. Zgodziłam się na temat „Trzy życia Wandy”, czyli opowiedzieć o Jej okresie wileńskim, trudnej traumie obozowej w czasie drugiej wojny światowej i Jej okres powojenny na Pałukach, kiedy to dalej pisała i opiekowała się wnukami.

20 marca
Spotkanie członków Referatu Seniorów Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP odbyło się w wiosennym nastroju, z wielkanocną babką (upieczona przez phm. Tereskę z Szubina) i z "Zajączkiem" od druhny hm. Doroty Sucharskiej. Ponieważ zaplanowano kominek literacki, miałam przyjemność przeprowadzić mini konkurs ze znajomości życia i twórczości Czesława Miłosza i Stanisława Gombrowicza. Jako nagrody były czarodziejskie kule poetyckie rozdawane od naszych mistrzów za każdą poprawną odpowiedź. W radosnym śpiewie z "Senioraczka" wybieraliśmy dawne piosenki i życzyliśmy sobie samych dobrych chwil na zbliżające się święta. Zaprosiłam seniorki "Wędrowniczki po Zachodnim Stoku do biblioteki na Dworcowej, gdzie 21 marca miałam zorganizować Światowy Dzień Poezji.


21 marca
Miałam przyjemność zrealizować swój pomysł, który chodził mi po głowie od dłuższego czasu. Od 25 lat uczestniczyłam w różnych poetyckich świętowaniach. Tym razem zaproponowałam bydgoskim twórcom zaprezentowanie swoich wierszy tłumaczonych na różne języki. Pomysł był ryzykowny, ale się udał. Bydgoska Biblioteka Śródmieście zgodziła się podjąć wyzwania. Poeci przygotowywali się kilka tygodni do tego wydarzenia i efekt myślę, że wyszedł ciekawie. Prowadzenie takiego spotkania było dużym wyzwaniem ale też dużą przyjemnością. Nie wszyscy mogli osobiście zaprezentować swoje utwory, ale zostały one pokazane na wystawie publikacji, które udało mi się skompletować, głównie ze swoich prywatnych zbiorów. Marzenna Lewandowska zrobiła miłą niespodziankę dokładając do tej kolekcji swoje grafiki. Był tam między innymi również i mój portret. Będzie miłą pamiątką przypominającą mi, że trzeba mieć pomysły i można je realizować. A jeżeli jeszcze robi się tym przyjemność innym i można ich zapromować, tym większa satysfakcja. Udało się! Poezja wybrzmiała w 12 językach. Nie spodziewałam się aż takiego zainteresowania. Brawo poeci! Był to prawdziwie Światowy Dzień Poezji. Oczywiście nie zabrakło muzyki i Switłany z Jej poetyckimi skrzypcami a także seniorek-instruktorek z Kręgu „Wędrowniczki po Zachodnim Stoku”, które wprowadziły harcerski nastrój i odczytały wspólnie wiersz Tadeusza Różewicza „Kto to jest poeta”. Już tego samego dnia, wieczorem dostałam fotki od Małgosi, dziękuję.

22 marca
"Wędrowniczki po Zachodnim Stoku" miały w piątek uroczystą wiosenno- wielkanocną zbiórkę w gościnnej harcówce na ul. Kopernika 1. Były dwie Jubilatki druhna Helenka i druhna Barbara i była uroczystość przyjęcia do kręgu Druhny Balbinki i Druhny Jadzi. Komendantka Krysia wręczyła odznaki Patron Harcerstwa Polskiego a druhna Halina wręczyła zdobyte odznaki z programu chorągwi VI Edycja Harcerski Opiekun Miejsc Pamięci. Były kwiaty, śpiewy, gawęda o poezji w piosenkach harcerskich i nie tylko i... Smaczny tort i jajeczka. Zbliża się Jubileusz XXV LECIA kręgu. Mamy teraz d u ż o przygotowań. Zabieramy się do pracy.


A wieczorem wspaniały koncert w naszej Filharmonii Pomorskiej. Prawdziwa uczta dla melomanów, podczas której zanurzyliśmy się w świat eleganckiej, wyrafinowanej i zmysłowej muzyki francuskiej. W repertuarze były utwory Emmanuela Chabriera, Maurice Ravela, czy Camille Saint-Saënsa.

Teraz to już tylko jeden dzień dzieli nas od Wielkiego Tygodnia. Pora zabrać się do świątecznych przygotowań. Czas skupienia i przemyśleń co jeszcze można zmienić i udoskonalić.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz