piątek, 8 stycznia 2021

Święto Trzech Króli

Święto Trzech Króli (obchodzone 6 stycznia) jest dla nas ważnym świętem. Jest to jedna z najstarszych uroczystości chrześcijańskich, która, według ekspertów, została wprowadzona jeszcze przed zwyczajem świąt Bożego Narodzenia. Święto odnosi się do postaci trzech mędrców, którzy wyruszyli prowadzeni Gwiazdą Betlejemską.  Od 10 lat (od 2011 roku) jest u nas w Polsce dniem wolnym od pracy. Ze świętem tym związany jest też zwyczaj kolędowania i pisania na drzwiach, poświęconą kredą litery K+M+B pochodzące, wedle tradycji od imion trzech władców Kacper, Melchior, Baltazar, lub według innych źródeł, od zwrotu łacińskiego „Christus Mansionem Benedicat”, który tłumaczyć można na „Chryste błogosław temu domowi”. Jest to również dzień rozpoczynający okres karnawału – wesołych zabaw. Zwykle w tym dniu, po Mszy św., uczestniczyłam w uroczystym Orszaku Trzech Króli, lub tradycyjnym (już od 9 lat) spotkaniu z niewidomymi przyjaciółmi w Inowrocławiu. W tym roku było zupełnie inaczej – wirtualnie.

W święto Objawienia Pańskiego byłam w Barcinie, oczywiście również wirtualnie. Tam właśnie odbywał się koncert kolęd „Na góralską nutę” relacjonowany z Miejskiego Domu Kultury. Mieliśmy okazję posłuchać kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu „Góralska Hora". Jest to folk kapela muzyczna z polskich gór oraz ze Słowacji. Nazwa zespołu pochodzi od nazw szczytów górskich, określanych tak w Tatrach i Beskidach, jak również w całych Karpatach. Cały koncert zorganizowany został w Kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Barcinie. Oczywiście ze względu na panujące obostrzenia koncert transmitowany był w formie online na profilu Facebook MDK Barcin. Koncert można jeszcze obejrzeć na stronie powiatu żnińskiego 


Wspaniały był Koncert świąteczny w wykonaniu reprezentacji Chóru Akademickiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Chór pod kierunkiem Bernarda Mendlika, przy akompaniamencie Jacka Szczepańskiego wykonał najpiękniejsze polskie i zagraniczne kolędy a także pastorałki. Nagranie zarejestrowano w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy i wyemitowano właśnie w środę, w Święto Trzech Króli


Natomiast zupełnie inny nastrój miał koncert Orkiestry im. Johanna Straussa z Bydgoszczy, gdzie w ramach projektu: „ Szczepionka Kulturalna vol.5 można było posłuchać „Melodie srebrnego ekranu”. Program nagrany w grudziądzkim teatrze. Polecam szczególnie od 40 minuty, gdzie towarzyszy wspaniała para taneczna.
 

Tu można było poczuć karnawałowy klimat.
Tak więc wybór na środowe popołudnie był bardzo bogaty, szczególnie dla melomanów. Od czwartku życie zacznie płynąć już normalnym - nie świątecznym nurtem. Dalej jednak, niestety, ze wszystkimi obostrzeniami. 
Dobrze, że chociaż trochę się zabieliło, zaśnieżyło. Taka jesienna zima.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz