środa, 20 stycznia 2021

OSTATNIO CZYTANE - godne polecenia

Publikacja „Harcerstwo to skauting plus niepodległość”, która ukazała się pod koniec 2020 roku, wydana przez Chorągiew Kujawsko-Pomorską ZHP i Hufiec ZHP „Pałuki”, dzięki wsparciu finansowemu Lokalnej Grupy Działania „Pałuki – Wspólna Sprawa” jest pokłosiem kilkuletniej pracy redakcyjnej druha hm. Waldemara Dolaty. Jest to również efekt całego zespołu redakcyjnego zmobilizowanego przez tego charyzmatycznego harcmistrza.

Wydawnictwo prezentuje się imponująco. Dwie pozycje wspólnie zebrane w jeden kartonowy pakiet. Pierwsza to ponad pięćset, starannie zredagowanych stron w kolorze sepii, pięknie oprawionych w białoczerwoną (sztywną) okładkę, na której widnieje zdjęcie twórców polskiego harcerstwa – Olgi i Andrzeja Małkowskich - zatytułowana „Harcerstwo to skauting plus niepodległość”. Druga pozycja to kolorowy, dwujęzyczny przewodnik „Pałuki – perełki regionu”. Przewodnik zachęcający do zwiedzania tego pięknego historyczno-geograficznego i etnograficznego regionu, którym są Pałuki.

Inspiracją do powstania tego wydawnictwa była setna rocznica powołania do życia pierwszej na Pałukach drużyny skautowej, a potem harcerskiej w Barcinie. Redakcja trwała trzy lata i zmieniała swoje oblicza, rozszerzając swoją tematykę. Powstało opracowanie, na które składają się wspomnienia, opisy wydarzeń i autentyczne historie spisane przez instruktorów, harcerzy i działaczy na rzecz harcerstwa. Książka pokazuje istotę harcerstwa poprzez własne wspomnienia, które są prawdziwymi     i autentycznymi zapisami.

W pierwszej części tej publikacji pojawiają się teksty bardzo istotne dla początków polskiego harcerstwa: rozważania Marka Popiela, wspomnienia twórców naszego harcerstwa - Olgę i Andrzeja Małkowskich spisane przez Edytę Głowacką Sobiech, jest też relacja Mariusza Patelskiego i Adama Massalskiego. O Patronach polskiego harcerstwa (św. Jerzym i bł. Stefanie Wincentym Frelichowskim) wspomina dh hm. Waldemar Dolata i Waldemar Rodzynkowski. Dopiero kolejne rozdziały to początki  i historia harcerstwa w Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej i Hufcu „Pałuki”. Są to wspomnienia, wywiady blisko 140 osób, którzy byli zaangażowani w tworzenie harcerstwa na naszych ziemiach. Występuje tu blisko 600 nazwisk harcerzy, instruktorów. Ogromna praca. To historia pałuckiego harcerstwa ilustrowana dokumentami i zdjęciami, ale jeszcze nie pełna. Żywa, a więc ciągle rozwijająca się i uzupełniająca, do czego namawia druh Waldemar – redaktor naczelny tej książki. Wspomina on, że „każde zdjęcie ma swoją historię, niektóre historie mają swoje zdjęcia” i zachęca do spisania swoich harcerskich wspomnień, póki nie jest za późno.

Wydawnictwo godne polecenia, godne przeczytania i przekazania kolejnym harcerzom, instruktorom, dla których myśl Andrzeja Małkowskiego: „HARCERSTWO TO SKAUTING PLUS NIEPODLEGŁOŚĆ” (skąd zaczerpnięty został tytuł publikacji) jest dalej aktualna i pobudza do działania. A może także pobudzi do większego i pełniejszego dokumentowania tej działalności opartej na służbie, samodoskonaleniu i braterstwie? Dziękujemy za opracowanie tej publikacji.

Bardzo miłym akcentem było podarowanie tych pozycji dla Referatu Starszyzny i Seniorów naszej Chorągwi ZHP, aby zachęcić seniorów do spisywania wspomnień swoich harcerskich działań i przekazywania historii młodszemu pokoleniu.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz