wtorek, 7 czerwca 2022

BYDGOSKI TRÓJKAT LITERACKI

Odpowiadając na liczne głosy,  sygnalizujące niedosyt literatury w przestrzeni miasta, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy podjęła wyzwanie przywrócenia Bydgoskiego Trójkąta Literackiego. Festiwal po kilkuletniej przerwie powraca do grona wydarzeń kulturalnych regionu z ambicją rozpoczęcia nowego rozdziału, do pisania którego organizatorzy zapraszają mieszkańców grodu nad Brdą, instytucje kultury i artystów związanych z Bydgoszczą. Myślą przewodnią tegorocznej edycji jest Miasto, rozumiane nie tylko jako ośrodek skupiający rozmaite myśli, emocje, dążenia i realizacje, ale także jako metafora opowieści, która może być tyleż stymulująca, co przytłaczająca, zawsze jest jednak dynamiczna i pozostaje w ciągłym ruchu.

Na Placu Teatralnym pokazały się plansze z bydgoskimi poetami. Została wydana specjalna "Jednodniówka" prezentująca utwory trzydziestu poetów.

Organizatorzy zaplanowali szereg wydarzeń w różnych punktach miasta. Przeważającą część programu stanowią spotkania autorskie z wybranymi twórcami. W Bibliotece Głównej na Starym Rynku, w filiach bibliotecznych, w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury, w Izbie Adama Grzymały-Siedleckiego pojawi się sposobność do rozmowy z artystami, do twórczej aktywności na warsztatach, do percepcji dzieł nie tylko literackich, do wymiany myśli, do refleksji nad kondycją literatury i sztuki w ogóle. Czytelnicy będą mieli okazję porozmawiać z Anną Mochalską, Heleną Skonieczką, Karoliną Sałdecką, Bartłomiejem Siwcem, Dariuszem Tomaszem Lebiodą, Markiem Siwcem, Stefanem Pastuszewskim, Tadeuszem Oszubskim, Wiktorem Żwikiewiczem, Wojciechem Banachem, Zdzisławem Prussem. 

W Bibliotece Głównej przewidziano debatę dotyczącą obecnego stanu literatury w regionie z udziałem uznanych specjalistów, którą poprowadziła szczególnie wrażliwa na słowo pisane i mówione Urszula Guźlecka. Na warsztaty teatralne dla zainteresowanych specyfiką sceny zaproszają znakomici aktorzy Teatru Polskiego. Do twórczego pisania organizatorzy będą zachęcać młodzież pod czujnym i czułym okiem Aliny Rzepeckiej. Miłośnicy nietuzinkowego kina będą mogli wybrać się na niezwykły, oniryczny spacer po "Mieście" Marcina Sautera. Pojawią się także muzyczne aspekty literatury na koncertach dopełniających Bydgoski Trójkąt Literacki. Wydarzeniom towarzyszyć będzie kiermasz wydawnictw. Szkoda tylko, że nie zostało podane gdzie ten kiermasz, ale wszystko się już pierwszego dnia wyjaśniło - na Starym Rynku. 

Moje spotkanie (w Filii nr 10 WiMBP na Kapuściskach) zostało zaplanowane jako pierwsze. Jakie to szczęście, ponieważ wieczorem  zaniemówiłam, dokładnie - straciłam głos. Zostałam unieruchomiona w domu i resztę spotkań musiałam chwilowa sobie darować. 
Muszę przyznać, że spotkanie na Kapuściskach było bardzo sympatyczne. Miła, poetycka atmosfera i zainteresowani słuchacze sprawili, że czas wśród książek i z tomikami poetyckimi upłynął bardzo szybko. Z prawdziwą przyjemnością podzieliłam się swoją twórczością.

 
Festiwal zaplanowano na 6-10 czerwca 2022, a jego finałem ma być tradycyjnie rozstrzygnięcie konkursu na Bydgoską Literacką Nagrodę Roku i wręczenie laureatom corocznych „Strzał Łuczniczki”. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz