środa, 21 kwietnia 2021

Wiosennie

Zmieniła się czasoprzestrzeń pracy i życia w tym wirtualnym, pandemicznym świecie. Siły wprost nieproporcjonalnie jakby mniejsze, wyssane przez ... komputer, internet ...  złość mnie czasami bierze na tę „moją słabość”, ale to chyba po prostu „ludzkie”, normalne. Pracując z „maszynami” dobrze, że nie stajemy się nimi. Całe szczęście! Muszę robić przerwy (i to częste) wychodzić na spacer, do ogrodu, zająć się domowymi sprawami. 


Świat się budzi wiosennie. Ja zanurzam się w poezję, prozę … i odradzającą przyrodę.





18 kwietnia, a właściwie 19 kwietnia (wtedy był ślub kościelny), 


minęło nam 45-lecie, szafirowe gody, szafirowa rocznica – wszystkie te określenia odnoszą się do jednej rocznicy. Jak wiadomo, koncepcja nadawania rocznicom zwyczajowych nazw, odwołujących się do szlachetnych kamieni oraz innych materiałów, wymyślona została w 1922 roku przez Emily Post, autorkę podręczników o dobrych manierach. Ona sama nadała nazwy ośmiu najważniejszym jej zdaniem obchodom. Dopasowała zatem do konkretnych rocznic określenia: papierowe, drewniane, cynowe, kryształowe, porcelanowe, srebrne, złote oraz brylantowe gody. Piętnaście lat później Związek Jubilerów Amerykańskich zaczął kontynuować to jej dzieło i opublikował 28 nazw rocznic małżeńskich. Tym samym 45. rocznica ślubu mianowana została szafirową rocznicą ślubu lub szafirowymi godami.


Szafir jest drugim, zaraz po diamencie, najtwardszym minerałem na ziemi. Jego nazwa oznacza po prostu „niebieski kamień” i, choć w naturze spotyka się również inne odcienie szafirów, najbardziej znane są właśnie te w kolorze nieba. Z szafirami wiąże się także rozbudowana symbolika. Już w czasach starożytnych przypisywano im magiczną moc. Persowie twierdzili, że szafirowe kamienie dają swojemu właścicielowi nieśmiertelność i wieczną młodość. Egipcjanie i Rzymianie uważali, że to kamienie sprawiedliwości i prawdy. W średniowieczu z kolei wierzono, że szafiry oddalają złe duchy i uroki.

  

Mówi się o nim: kamień duchowej mocy. Przynosi spryt, dobrobyt i dba o dostatek w życiu. Energetycznie wspiera spełnianie marzeń oraz pragnień duszy. Niebieski Szafir to kamień żywiołu wiatru. Ma za zadanie aktywować wyższe “ja”. Otwiera świadomość i pozwala komunikować się z energią planet.

Od wieków szafir uznawany był kamień symbolizujący wierność, czystość i skromność. Przypisuje mu się wiele magicznych właściwości, a nawet zdolność leczenia chorób. Do dziś jest bardzo ceniony zwłaszcza przez twórców biżuterii.




No i właśnie tego możemy sobie życzyć!

Chyba nie jest tak źle, skoro wytrzymaliśmy nie tylko te 45 lat, ale również okres prawie całkowitej izolacji od świata – będąc tylko razem przez ponad rok. Trudny to rok, gdzie z dziećmi i ze znajomymi widzimy się tylko wirtualnie. Miejmy jednak nadzieję, że to się szybko skończy. Tylko, czy świat wróci do normalności?








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz