środa, 17 sierpnia 2016

Przygotowania do „świętowania"

Rozpoczęło się...
Terminy uzgodnione, zaproszenia w przygotowaniu...
Ruszamy od 24 sierpnia. 
Póki co trwają przygotowania do audiobooka - nie mogę zapomnieć o moich niewidomych znajomych. Mam nadzieję, że do września zdążę.
Sama jestem ciekawa jak to wszystko wyjdzie!

 Najbliższe terminy spotkań:

24 sierpnia - Bydgoszcz,  
„Podwórko z kulturą" 
godz. 18

25 sierpnia - Żnin,  
Miejska i Powiatowa Biblioteka, 
godz.17 

19 września - Bydgoszcz, Salon Hoffman K-PCK, godz.17  
„Jubileusz pracy twórczej"

 
 

Tymczasem dostałam od Joli Baziak recenzję, szkoda że tak późno i nie mogę jej już zamieścić w swoim wydawnictwie. Zacytuję ją więc na swoim blogu:


Helena Dobaczewska-Skonieczka wychowała się na Pałukach, następnie zadomowiła w Bydgoszczy. Od 1997 r., jako członek Polskiego Związku Niewidomych, aktywnie włączyła się w prace Okręgu Kujawsko-Pomorskiego, zaś w 2007 r. zainicjowała powstanie Okręgowego Klubu Aktywności Twórczej i Kulturalnej „OKATiK” przy Polskim Związku Niewidomych. W tymże roku wydała debiutancki tomik Czułe spojrzenia. Jej aktywność w Związku ma istotny wpływ na twórczość, bowiem w 2008 r. wydała wspomnienia z działalności kulturalnej Od konkursu do wystawy i świetną publikację Ślad niewidomego przyjaciela" w 2011 r., częściowo pismem punktowym w systemie Braille'a. Książkę w znakomitej części Polskie Radio Pomorza i Kujaw opracowało w formie słuchowiska „Nie widzisz, że nie widzę". 

Kolejny tomik poezji to Odcienie świata (2010) i już sam tytuł nakierowuje czytelnika w stronę horyzontu zmysłu wzroku. Nie inaczej dzieje się przy następnej publikacji poetyckiej Słowa – moje światło (2012). Pod skrzydłami Rafała Archanioła – tomik wydany w 2013 r. – poświęcony został poezji religijnej, zaś Bramy do jutra (2014) wydała Autorka z załączonym audiobookiem. Podczas 100. Światowego Kongresu Esperanto w Lille prezentowała swoją twórczość w języku esperanto.

Zbliża się jubileusz 10-lecia pracy twórczej Heleny, warto ten fakt upamiętnić kolejną publikacją. Towarzyszę Jej twórczości od wielu lat i „widzę” doskonalący się nieustannie warsztat pisarski. Poetka drukuje w licznych wydawnictwach zbiorowych i almanachach oraz w prasie literackiej, co więcej – redaguje, wykonuje projekty graficzne i opatruje słowem wstępnym różnorodne publikacje PZN. Ostatnio wydana książka nakładem PZN Dotykanie świata poświęcona została niedawno zmarłej Antoninie Markiewce. To swoisty dokument, jednocześnie oddanie „hołdu” osobie całkowicie niewidomej. I tu Helena Skonieczka była współredaktorem i napisała empatyczny liryk (s. 37).

W publikacjach wykorzystuje wyobraźnię oraz talent, by przekazać prostym językiem bogactwo znaczeń, odcieni dobrych emocji, niebagatelnych wzruszeń. Nie stroni od spotkań literackich i warsztatowych. Na uwagę zasługują znamienne tytuły Jej książek, które są nad wyraz spójne w zamyśle, tezie i idei wnętrza. Życzę Poetce dalszych jubileuszy. Poezji w prozie codzienności.
       Jolanta Baziak

Jolanta Baziak - Poetka, eseistka, krytyk literacki, redaktor naczelna ogólnopolskiego miesięcznika literackiego AKANT. 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz