Program „ZIEMIA CHEŁMINSKA DOTYKIEM OGLĄDANA" realizowany w roku ubiegłym, spotkał się z dużym zainteresowaniem, więc w tym roku zaplanowaliśmy w naszym Klubie „OKATiK" dalszy ciąg zwiedzania. Tym razem wybór padł na Kujawy.
11 lipca 2013r. wyruszyliśmy w pierwszy wyjazd wakacyjny Zaplanowaliśmy trasę Włocławek-Radziejów. Od chwili wyjazdu przewodnik przez całą drogę barwnie opowiadał o trasie przejazdu, ciekawych zabytkach i innych ciekawostkach związanych z historią i tradycją Kujaw.
Pierwszym planowanym postojem był Radziejów, gdzie czekała na nas przedstawicielka Zarządu Koła Powiatowego i tamtejszy przewodnik, historyk. Spacer po tym urokliwym mieście, który był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego zakończyliśmy zwiedzając miejscowy, najstarszy kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Fundatorem kościoła i klasztoru Franciszkanów był król Władysław Łokietek. Ufundował te budowle jako dziękczynne wotum za zwycięstwo pod Płowcami (27 września 1331).
Miejscowy nauczyciel historii przekazał nam sporo wiadomości o historii Radziejowa. Przegoniliśmy deszcz, wsłuchując się w barwne opowieści znanego wnuka miejscowego poety i radnego.
Uczestnicy wyjazdu słuchają opisów historii i architektury kościoła
Aż żal było wyjeżdżać. Tyle jeszcze moglibyśmy się dowiedzieć…
Żegnamy się na dziedzińcu klasztoru.
Ruszamy w dalszą drogę do Włocławka, zatrzymując się pod Płowcami, miejscem znanej bitwy. Jesteśmy zaskoczeni pięknym, zadbanym miejscem.
Robimy pamiątkowe zdjęcie i … ruszamy dalej.
Nasz przewodnik przekazuje nam sporo wiedzy historycznej na temat tej bitwy. Większość z nas jest tu po raz pierwszy i cieszymy się, że mogliśmy odwiedzić to miejsce.
We Włocławku czeka na nas Zarząd Koła Powiatowego PZN i kierownictwo Warsztatów Terapii Zajęciowej. Bardzo miłe integracyjne spotkanie. Nasi uczestnicy nie mogą się nadziwić pracowniom WTZ, które mamy możliwość zwiedzenia. Po ciepłym posiłku, kawie i podziękowaniu wyruszamy na zwiedzanie Włocławka. Dwie godziny mijają bardzo szybko, jednak mogliśmy sporo zwiedzić i dowiedzieć się o zabytkach Włocławka.
W drodze powrotnej odwiedzamy miejsca związane z ostatnią drogą bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zatrzymujemy się przy Włocławskiej Tamie. Miejsce to jest obecnie w remoncie, zwiedzamy wraz z bratem jednej z naszych uczestniczek. Słuchamy opisów, wspomnień związanych z tym tragicznym miejscem, robimy ostatnie wspólne zdjęcie.
Jeszcze tylko krótki postój w Górsku, przy pamiątkowym krzyżu i nieco spóźnieni, ale bardzo zadowoleni wracamy do Bydgoszczy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz