sobota, 1 maja 2021

SPOTKANIA KWIETNIOWE wirtualnie:


Bardzo ciekawe spotkania były, (jak zwykle) w Zielonogórskiej Bibliotece - bardzo lubię i cenię sobie te spotkania. Kulturalny Rozkład Jazdy zawsze podaje co ciekawego będzie się działo, co warto posłuchać w danym tygodniu. Co najbardziej mnie interesowało?
- spotkania w Mediatece „Szklana Pułapka”
- Zielonogórski Salon Poezji
- Czwartki Lubuskie
W ramach Zielonogórskiego Salonu warto było w niedzielne popołudnie (18 kwietnia) posłuchać poezji Agnieszki Osieckiej – w bardzo ciekawej interpretacji przez pracowniczki i przyjaciółki Biblioteki Norwida.

W ramach Czwartków Lubuskich ciekawe było ostatnie (29 kwietnia) spotkanie z dyrektorem Biblioteki Norwida – dr. Andrzejem Buckiem, który przedstawił swoje najnowsze publikacje, m.in. „10 lat Prozy Poetów”, „Anna Tokarska. Utwory zebrane" oraz opowiedział o swojej wieloletniej działalności wydawniczej i edytorskiej. Spotkanie prowadziła Agnieszka Sobiak, która przedstawiła dyrektora jako literaturoznawcę, dziennikarza, edytora, historyka i krytyka teatru. W latach 1993-2007 ten doktor nauk humanistycznych zatrudniony był w Lubuskim Teatrze jako kierownik literacki, następnie dyrektor naczelny i artystyczny (1997-2007). Organizator imprez artystycznych i literackich.

22 kwietnia w ramach kolejnego Czwartku Lubuskiego online, odbyła się prezentacja najnowszej książki Aldony Reich. Rozmowę o książce prowadziła Agnieszka Sobiak. Była to promocja „Strzygi” w Sali im Janusza Koniusza w Bibliotece Wojewódzkiej im. C. Norwida w Zielonej Górze – bardzo ciekawa rozmowa.

W Bydgoszczy - tego samego dnia w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury odbyło się kolejne Spotkanie z Historią u Hoffmana, gdzie ks. Paweł Hoppe opowiadał bardzo ciekawie o korespondencji obozowej błogosławionego ks. Franciszka Dachtery. Kapłan ten, który zginął w Dachau, mocno związany był z Bydgoszczą. Uczył religii w bydgoskim Gimnazjum Kupieckim, opiekował się 27. Bydgoską Drużyną Harcerską i Sodalicją Mariańską, a po wybuchu II wojny światowej został kapelanem stacjonującego w Bydgoszczy 62. Pułku Piechoty Wielkopolskiej, z którym brał udział w bitwie nad Bzurą.

Trochę wcześniej, 13 kwietnia odbyło się pierwsze spotkanie w ramach nowego projektu „Literatura w Centrum” do którego KPCK zaprosiło Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Bydgoszczy. Bohaterem wieczoru inaugurującego literacki cykl był Grzegorz J. Grzmot-Bilski autor książki „Niebieski argonauta”. Spotkanie poprowadził Bartłomiej Siwiec. Spotkanie trochę przegadane i mało poetyckie, dużo filozofii. Miejmy nadzieję, że kolejne będą ciekawsze.



Nasza Biblioteka Wojewódzka miała bardzo ciekawe spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki z Januszem Leonem Wiśniewskim i Eweliną Wojdyło w dniu premiery ich najnowszej książki zatytułowanej „Nowa Zelandia. Podroż przedślubna”. Spotkanie odbyło się 14 kwietnia 2021 r. i wzbudziło duże zainteresowanie. Jak zwykle pani Lucyna Partyka była świetnie przygotowana i prowadziła płynną rozmowę. Aż chce się podróżować – chociaż tak wirtualnie!


Trzy Barcińskie BiblioPrzetrwalniki: 
13 kwietnia - Spotkanie z Panią Gracjaną Domalską - dietetykiem i kobietą wielu pasji.
20 kwietnia - Spotkanie z Zastepcą Burmistrza Barcina Panem Hubertem Łukomskim, który ciekawie opowiadał o geocachingu, czyli rodzaju gry terenowej, oraz o rozgrywkach szachowych i innych ciekawych akcjach w Barcinie. 
27 kwietnia - Lucyna Partyka - koordynatorka Dyskusyjnych Klubów Książki województwa kujawsko-pomorskiego opowiadała o swoich pasjach i zainteresowaniach. 




- Kwiecień, to również czytanie, słuchanie i wybieranie ciekawszych prac konkursowych. Sporo pracy, ale bardzo przyjemnej. Okazało się, że na konkurs wpłynęło sporo prac i dużo różnorodnej poezji. Robię to co lubię.

- W ramach Projektu „Czytamy Bydgoszcz” Fundacji Nasza tradycja - nasza przyszłość gdzie wspólnie świętowaliśmy 675 rocznicę nadania grodowi Bydgoszcz statusu miasta królewskiego! - Przygotowałam prezentację ciekawszych projektów realizowanych w Okręgu KP PZN związanych z bydgoską historią i kulturą.

- Od kwietnia mam osobistą asystentkę, dzięki której częściej wychodzę na spacery, łatwiej mi się robi zakupy i dużo usprawnia mi to moje życie. Jestem zadowolona, że udało mi się włączyć do projektu realizowanego przez nasz Okręg PZN



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz